Türkiye’nin Gizli bilgileri ABD’ye mi emanet?

Yeni kimlik kartları ile ilgili yapılan çalışmalarda ciddi iddialar ortaya atılıyor. TÜBİTAK’ın yürüttüğü yeni kimlik kartları projesi ile ilgili birkaç gün sonra yapacağı ihale ile 77 milyon vatandaşın gizli bilgilerinin ABD’li bir şirkete verileceği öne sürüldü…

Türkiye teknolojideki dışa bağımlılığı her alanda karşısına stratejik tehdit olarak dönüyor. Savunma sanayi ve ulusal güvenlik ile ilgili yazılımsal donanımlarda sürekli dışa bağımlı olarak projeler yürüten Türkiye’nin vatandaşlarının gizli bilgilerini de yabancı bir şirkete ihale ile vereceği öne sürüldü.

Yıllardır yeni kimlik kartları ile hayatın kolaylaşacağı tezi üzerinden alt yapısı oluşturulan yeni kimlik kartları ile ilgili ortaya atılan iddialar ciddi boyutlarda. 2012 yılında gündeme getirilen yeni kimlik kartları ile ilgili çalışmaların son aşamasında ise vatandaşın bilgilerinin yabancı bir şirkete verileceği öne sürüldü.  4 Ağustos’ta yapılacak ihale ile gizli bilgilerin yabancı bir şirkete verileceğinin iddia edilmesi ulusal güvenlik tehdidini de adeta gözler önüne serdi. 2012 yılında yapılan ilk ihalede yeni kimlik kartları ile ilgili işi yerli Ankara merkezli bir firma aldı. Bu firma ihale kapsamında bitirmesi gereken kartlarla ilgili herhangi bir gelişme yaşanmadı. Yerli firma aldığı ihale ile kimlik kartlarını bir türlü bitirip dağıtımını da yapamadı. Bütün bu gelişmelerden sonra ise Tübitak yeni kimlik kartları ile ilgili 185 milyon TL değerinde yeni bir ihaleye çıkma kararı aldı.

Şartname Yabancıya Göre

TÜBİTAK’ın 4 Ağustos’ta yapacağı yeni kimlik kartları ihalesi ile ilgili öne sürülen iddialar bununla sınırlı değil. Daha önce yerli firmanın beceremediği işle ilgili kurum yeni şartnameyi sıkı tuttu. Şartnamedeki ağır şartları dikkate alınınca bu sefer ihaleyi yerli bir firmanın almasına imkan yok. İhaleyi ise ABD merkezli yabancı bir firmanın katılacağı ve ihaleyi alacağı iddia ediliyor.

Uzmanlar İhalenin İptalini İstedi

Ulusal güvenliği tehdit edecek boyutlarda bilgilerin ihale ile yabancı bir firmaya ihale ile verilecek olmasına yönelik iddialardan sonra bazı ulusal güvenlik uzmanları konuyu gazetemize değerlendirdi. İsimlerinin açıklanmasını istemeyen uzmanlar, bu ihalenin en kısa sürede iptal edilmesi gerektiğini, ihalenin ve ihale şartnamesinin tamamen yabancı firmalara göre düzenlendiğini öne sürdü. Cumhurbaşkanı ve Başbakan’a seslenen uzmanlar, gizli bilgilerin yer aldığı yeni kimlik kartları ile ilgili sürecin daha titiz ele alınması gerektiğini de kaydettiler.

Yeni Kimliklerde Ne Tür Bilgiler Yer Alacak

İhale ile yabancı bir firmaya verileceği iddia edilen 77 milyon vatandaşın gizli bilgilerinin yer alacağı yeni kimlik kartlarında ulusal güvenliği tehdit eden önemli bilgiler de yer alacak. Boyutları banka kartı kadar olması düşünülen biyometrik kimlik kartlarının içinde şahsın neredeyse hayatının bir özeti yer alacak. Banka bilgilerinden, göz retinası bilgilerine, parmak izi bilgilerinden, kişinin ailesi ile ilgili bilgilerin yeni kartlarda yer alacağı öne sürüldü.

Ahmet Açıkay / Ankara

 

 

Facebook Yorumları

yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>