Örnek Alınması Gereken Finlandiya Eğitim Sistemi

Finlandiya eğitim sistemi

Dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden birine sahip Finlandiya’da özel okul yok, öğrenciler günde 4 saat ders yapıyor, küçük çocuklar oynayarak öğreniyor, sınav yapılmıyor, ileri sınıflarda yapılırsa da sonuçları öğrenciye söylenmiyor. Öğretmenlerin hepsi master diplomalı, en dezavantajlı çocuğu bile en iyi seviyeye getirecek kadar azimliler ve eğitimde fırsat eşitliği temel prensipleri.

Çoraplı çocuklar

Okullarda dikkat çeken bir özellik, öğrencilerin koridorlarda çorapla dolaşması. Gelir gelmez montları ve pabuçlarını çıkarıyorlar. Hem dışarıdan kar, çamur taşımıyorlar, hem de daha önemlisi kendilerini evlerinde hissediyorlar. İçinizdeki sese fazla prim vermeyin, üşümüyorlar.

 

Anaokulunda bile en az 1 saat dışarıdalar

Çocuklar küçük de olsa karda kışta bile her gün en az 1 saat dışarı çıkıyorlar, ki kar kış Finlandiya iklimi için sıradan bir durum. Çok sıkı giyiniyorlar ama mutlaka enerjilerini açık havada harcıyorlar, “Aman üşürsün, terlersin” yok. İlkokul ve sonrasında 45 dakikalık dersler ile 15 dakikalık teneffüslere ek olarak 45 dakikalık teneffüsler var. Çünkü bu 45 dakikalık arada öğrenciler ancak giyinip dışarı çıkıp spor yapıyorlar.

 

Servis yok, bisiklet var

Her çocuk evine en yakın okula gittiği için mesafeler çok uzak değil ve servis yok. Çünkü hava erken kararsa da sokaklar çok güvenli ve çocuklar bisikletleriyle gelip gidiyor. Böylece okulda daha fazla kalıp çalışması gerekirse ulaşım sorunu da yaşanmıyor. Hem de erken yaşta sorumluluk almaya başlıyorlar

Bütün çocuklar aynı okulda

Fin eğitim sistemine büyük başarı kazandıran unsurlardan biri özel eğitime ihtiyaç duyan fiziksel- zihinsel engelli öğrencilerin ve öğrenme güçlüğü çekenlerin de diğer çocuklarla aynı okulda okuması. Böylece özürlü çocukları sosyal hayata dahil ediyorlar ve tek bir çocuğu bile kaybetmeyi göze almıyorlar. Okulda tek bir engelli çocuk bile varsa sınıf açmak zorundalar, bu sınıflarda en fazla 10 öğrenci ve ihtiyaca göre 2 öğretmen oluyor. Mesela bu sınıfta görme zorluğu yaşayan öğrenci için farklı bir bilgisayar konulmuş.

 

“Oturma, kalkma” yok

Eğitimde korku değil özgürlük öne çıkıyor. “Yapma” demek yerine farklı fikirleri ifade etmeleri için öğrencilerini cesaretlendiriyorlar. Sınıf düzeninde de bu görülebiliyor. Bazı çocuklar daha rahat oturmaları için pilates topunu seçiyorlar, dersin akışını bozmamak kaydıyla sınıf içinde diledikleri gibi dolaşabiliyorlar.

 

Kantin yok

Tüm eğitim hizmeti gibi öğlen yemekleri de devlet tarafından karşılanıyor. Öğlenleri öğrenci ve öğretmenler aynı yemekhanede yiyorlar. Öğrencilere bu yemeğin, vergiler ile karşılandığı ve israf etmemesi gerektiği vurgulanıyor. Yemekte her çocuk ne kadar yiyeceğine kendi karar veriyor. Öğle yemeğinde süt içmek bize çok yakın gelmese de Finlandiya’da çok yaygın. Okullarda kantin bulunmuyor, koridorlarda su içebilecekleri yerler var.

Sınıfta fırın ve bulaşık makinesi

Burası yemekhane değil, derslik. Lavabo neredeyse her sınıfta var ama ocak ve bulaşık makinesi yaygın olmamakla birlikte kullanılabiliyor. Böylece hem kurabiye pişirip bulaşık yıkayıp sorumluluk almayı öğreniyorlar hem de ev ekonomisi hakkında bir fikirleri oluyor.

 

Atölyede zanaat dersleri

Finlandiya eğitim sistemi

El becerileri ve gündelik pratik bilgiler çok önemseniyor. Önceden kız öğrenciler ev ekonomisi, erkek öğrenciler ise marangoz atölyesinde çalışırken bu ayrımı ortadan kaldırmışlar ve kızların çok iyi marangoz olduğu anlaşılmış. Erkekler de kurabiye pişiriyor. Üstelik atölyelerde testereler, bıçaklar, tornavida gibi keskin uçlu tamir aletleri ortada geziyor, fakat yine de titizce kullanılıyor ve kazaya yol açmıyor.

 

İzin almadan fotoğraf çekme

Pek çok ülkede olduğu gibi Finlandiya’da da ailelerinden izin almadan çocukların fotoğrafını çekemezsiniz, izin vermezler… Bu nedenle bu anaokulu fotoğrafında çocuk göremiyorsunuz. Eğitimciler özellikle anaokulunda fotoğraf çekmememiz, hatta çocuklarla sözlü ve fiziksel temas kurmamamız yönünde defalarca uyarıda bulundular. Bazı okullarda ise fotoğraf çekimine yüzlerin görünmemesi şartıyla izin veriliyor. Burada kültürel bir fark ortaya çıkıyor; çocukların mahremiyeti. Türkiye’de pek çok anaokulu çocukların fotoğraflarını yükler, anne babalar da genellikle bu fotoğrafları paylaşır…

Bahçe duvarı yok

Okulu sınırlayan bir bahçe duvarı yok, öğrenciler kendi sorumluluklarını alacak şekilde yetiştiriliyorlar. Dersleri bitince bisikletine binip gidiyorlar, duvar ile öğrenciye sınır çizmiyorlar.

 

Biz de ki eğitimi mi merak ediyorsunuz. Hemen onu da gösterelim.

Burası Türkiye. Şimdi izleyeceğiniz görüntüler Türkiye’nin büyük şehirlerinden Sakarya’da çekildi.

 

Şehrin merkezinde bulunan “Halefi Molla Mustafa Sakarya Nakşibendi Dergahı”ndan alınan eğitim görüntüleri. Nakşibendi Cemaati’ne bağlı olan dergah, Adapazarı’nda OSMANLI usülü bir medrese eğitimine başlanması kararıyla kuruldu. Bu kararla Adapazarı’nda Şer’i eğitim vermeye başladı. Dergahın başında kendini Molla Mustafa olarak tanıtan Mustafa Atmaca bulunuyor. Osmanlı’da 17.yy’dan sonra Sünni eklenli tarikatlanmayı oluşturması için kurulan ve devletin kaymağını yiyen Nakşibendilik, Cumhuriyet ile bu imtiyazlarını kaybetmişlerdir. Kendilerini Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da sıkça tarif ettiği gibi “Yeni Osmanlı” olarak tanımlayan grup, öğrencilere şeriat bilinci vermeye çalışıyor. Sakarya’nın ortasında resmi makamların gözlerinin önünde devam eden bu eğitim sisteminin videolarını sunuyoruz.

Video yazı ve kaynak Hazırlayan: Gözde Akgüngör Pamuk


 

Maddeler Halinde

  • Finlandiya’da zorunlu okula başlama yaşı 7
  • Fin eğitim müfredatı basit ve genel bir çerçeve tanımlamaktan ibaret
  • Finli öğrencilere eğitim hayatlarının ilk altı yılında hiçbir şekilde not verilmiyor
  • Öğretmenler gün boyu sınıfta ortalama dört saat ders veriyor
  • Tüm öğretmenlerin en az master derecesi var
  • Öğrencilere ödev verilmiyor çünkü öğrenmenin yeri okuldur
  • Fin okullarında spora bol bol yer var
  • Finlandiya’da özel okul yok ve eğitim harcamalarının tümü devlet tarafından destekleniyor
  • Pek çok Avrupa ülkesi ve Amerika’yla karşılaştırıldığında Finlandiya’da eğitime ayrılan bütçenin daha fazlası sınıf ortamına yansıyor

 

Facebook Yorumları

yorum

One thought on “Örnek Alınması Gereken Finlandiya Eğitim Sistemi

  1. İnsanların din eğitimi alması kötü bişey deği. Fakat maalesef bizdeki sistemde ve hatta en alttaki sistemde sadece din eğitimi verilerek o çocukların geriye kalan hayatlarını idame ettirebileceklerini düşünüyorlar. Halbuki bilimden fen den ne kadar uzaklaşırsak gelişmişlikten çağdaşlıktan o kadar uzaklaşırız. Maalesef bizdeki en büyük sorun bu… Kuran kursları olmalı ama gidin kuran kurslarına her sene aynı şey öğretiliyor. Gram ilerleme yok. Yıllarca din eğitimi görüyoruz ama yolsuzluklar , tecavüzlerin ardı arkası kesilmiyor. Yıllarca beden eğitimi görüyoruz ama doğru düzgün olimpiyatlara bile katılamıyoruz. Yıllarca ingilizce eğitimi alıyoruz ama memlekette konuşan çok az. Velhasıl 20 sene sonra yukarıdaki çocuklar ile aşağıdaki çocuklar arasında konum olarak, yaşadıkları hayat olarak, çok büyük bir fark olacak…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>