Mayınlı Arazi – Suriye Savaşı ve İsrail

mayınlıarazi
Hatırlayacağınız üzere Türkiye-Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesi diye bir gündemimiz vardı, peki neydi bu mayınlar ve nereden çıkmıştı temizlenmesi?
TÜRKİYE’NİN MAYIN TEMİZLEME SÜRECİ
Ottawa Sözleşmesi’ni imzalayan Türkiye’nin, 1 Mart 2014’e kadar kendi sınırları içinde toprağa döşeli mayınları temizlemesi gerekiyor.
Ottawa Antlaşması, 1 Mart 1999 tarihinde yürürlüğe giren, Dünyada büyüyen mayın sorununa karşı; anti-personel mayınlarının kullanılması, stoklanması, üretilmesi ve transferinin yasaklanması ve imhasına dair sözleşme.

Türkiye’nin “Anti-Personel Mayınların Kullanımının, Depolanmasının, Üretiminin ve Devredilmesinin Yasaklanması ve Bunların İmhası ile İlgili Sözleşme”ye (Ottawa Sözleşmesi) katılmasına ilişkin yasa, 12 Mart 2003 tarihinde TBMM’de kabul edildi.
Bakanlar Kurulu’nun (59. Hükümet – Başbakan Abdullah GÜL) 28 Mart 2003 ve 2003/5427 Sayılı Kararı ile Sözleşme onaylandı. Sözleşme Türkiye açısından 1 Mart 2004’te yürürlüğe girdi.
Türkiye-Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesi çalışmalarında 911 km’lik alanı kapsayan proje 2009 yılında Türkiye’nin gündemine geldi.
AKP Hükümet temizlemenin maliyetli olacağı, bu nedenle bölgenin 44 yıllığına temizleyen firmanın kullanımına verileceği şekline bir yasal düzenleme yaptı.
2009 yılında yapılan ihaleyi bir İsrail firması aldı.
SAADET PARTİSİ’NİN TEPKİSİ
AKP Hükümetinin yaptığı yasal düzenleme ve gerçekleştirdiği bu ihaleye en sert tepki Saadet Partisi’nden geldi.
Saadet Partisi heyeti o dönemde ilk olarak meclis başkanlığını 30 a yakın milletvekili ile ziyaret ederek yapılan işlemin çok tehlikeli olduğunu ifade ederek uyarılarını ve çözüm önerilerini iletti.
Saadet partisi Mayınlı arazilerin temizlenmesine ilişkin yasal düzenlemeye tepki için mayınlı arazilerin büyük bölümünün bulunduğu Şanlıurfa’da “Yabancıya verme, toprağımıza nifak ekme” Sloganı ile tarihi bir miting gerçekleştirdi.
ANAYASA MAHKEMESİ ENGELİ
2009 yılında çıkarılan 5903 Sayılı Kanun Anayasa Mahkemesinin iptal kararı ile durduruldu.
NE KADARI TEMİZLENDİ?
 Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, 3 Mayıs 2013 Tarihinde  yaptığı açıklamada Valiliklere verilen yetkiler ile toplam 1 milyon 150 bin 297 metrekarelik alanın mayın temizliğinin yapıldığını belirtti.
O BÖLGE İSRAİL’E TESLİM EDİLSE NELER OLURDU?
O Dönemde Özellikle Saadet Partisi’nin Kamuoyunun dikkatini çekmesi, Hükümet ve Muhalefet Partilerine direk uyarılarda bulunması sonucunda engellenen ihale gerçekleşmiş olsa idi;
– Suriye savaşı ile büyük önem arz eden Suriye sınırımız kendimize ait olmayacaktı ve Türkiye şu anki içinde bulunduğu sıkıntılı durumdan daha kötü bir durumda olacaktı.
– İsrail Bölgede daha fazla etkin olacaktı
– Bu alan Terör örgütlerinin yuvası halline gelecekti
ESAS AMAÇ NE?
Suriye savaşının bu kadar uzun sürmesi, Suriye’de bir çok terör örgütünün üretilmesi ve mülteci olayları aslında görüldüğü gibi sıradan gelişmiş olaylar değildir.
İsviçre’nin Basel kentinde 1897’de toplanan Birinci Siyonist Kongresi’nde alınan kararların başında 50 yıl içerisinde Filistin toprakları üzerinde İsrail devletinin kurulması, 100 yıl içerisinde de Türkiye’nin Güneydoğu’sunu da içine alan Nil’den Fırat’a kadar ‘Büyük İsrail’ devletinin kurulması kararları vardı.
Batılıların desteği ile ilk 50 yıl içerisinde terörist İsrail Devleti kuruldu fakat Arz-ı Mev’ud 100 yıl geçmesine rağmen gerçekleşmedi.
Siyasi analistler bu durumu üç hususa bağlamaktadır;
Lübnan’da Hizbullah’ın güçlenmesi,
1996’da Türkiye’de Refah Partisi’nin iktidara gelmesi
Filistin’de Hamas’ın başlattığı İntifada’nın bu 100 yıllık süreci engellediği.
Fakat Siyonist İsrail hiçbir zaman esas amacından sapmamıştır. Suriye savaşı ile amaçlanan ise Suriye’de herhangi bir rejim değişikliği veya Suriye’nin bölünmesinden ziyade Bölgede yaşayan Müslümanların boşaltılıp Yahudilerin bu bölgeye yerleşmelerini sağlamaktır.
İsrail Filistin’de yaşadığı sorunlar neticesinde, Müslümanlar ile savaşarak yok edemeyeceğini çok iyi anlamış olacak ki bölgeyi boş olarak teslim almanın hesaplarını yapmaktadır.
Bu nedenle; Türkiye’nin bir dönem Suriye ile dost olup sınırları sonuna kadar açması, sınırda yer alan mayınların daha savaş başlamadan temizlenmeye başlaması, Milyonlarca mültecinin Suriye’den Türkiye’ye geçmesi hiçbir şekilde tesadüf değildir.
ANALİZ / TAHA

Facebook Yorumları

yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>