Hasta Sicko – Full izle

Hasta 2007 ABD yapımı bir belgesel filmdir. Özgün adı Sicko ‘dur. Michael Moore’un yazıp yönettiği, aynı zamanda oynayıp yapımcılığını da üstlendiği bu bağımsız film ABD’deki sağlık sistemini eleştirmektedir. (İngilizcede sick (hasta) sözcüğünden türetilmiş argo bir sözcük olan “Sicko”, “tehlikeli akıl hastası”, “sapık” anlamında kullanılmaktadır.)

Daha önce de Bowling for Columbine belgeseli ile şiddetin Amerikan kültüründeki etkilerine, Fahrenheit 9/11 belgeseli ile de İkiz Kuleler‘e yapılan terörist saldırılara farklı bir bakış açısı getiren Oscar ödüllü yönetmen, eylem adamı Michael Moore bu belgesel filminde de dikkatleri ABD’deki sağlık sisteminin olumsuz yönlerine çekmektedir.

ABD’deki sağlık sigorta şirketlerinin acımasızca sigortalıları istismar etmeleri, sadece kâr peşinde koşan ilaç şirketleri, şirketlerden para alan siyasetçilerin şirketlerin çıkarları doğrultusunda kararlar almaları gibi konulara değinen ve bunu yaparken sıklıkla belgeleri ve rakamları ortaya döken Moore ayrıca ABD’deki sağlık sistemini İngiltere, Kanada, Fransa ve Küba‘da uygulanan kâr amacına dayanmayan sosyal sağlık sistemleri ile kıyaslar. Dünyada sağlığa en fazla bütçeyi ayırmış bir ülke olan ABD’de ortalama yaşam süresinin bile bu ülkelerden çok daha düşük olduğunu da belgeler. Sigortalı oldukları halde aldıkları (veya alamadıkları) sağlık hizmetlerinden dolayı yüksek ve ödenemez faturalarla yüz yüze gelen ABD vatandaşlarından bazılarını Küba’ya götürerek bedava sağlık hizmeti almalarını sağlar. Sağlık sistemlerini kıyaslarken yine her zamanki hınzırlıklarını yaparak seyirciyi güldürmeyi de ihmal etmez.

Zaten filmin tanıtım sloganı da doktorların hastalarına ara sıra sarfettikleri bir sözden alınmıştır; “Biraz canınız yanabilir!”

Film ilk gösteriminin yapıldığı Cannes Film Festivali‘nde çok büyük ilgi gördü ve dakikalarca ayakta alkışlandı. Film “En iyi belgesel film” dalında Akademi Ödülü‘ne aday gösterildi. Çeşitli yarışmalarda tam 7 ödül kazandı. 9 milyon dolara mal olan Sicko, belgesel bir film olmasına rağmen 6 ay içinde 35 milyon dolar hasılat yaptı.

 

Filmde Moore’un da işaret ettiği bu plak, Cumhuriyetçi Parti Senatörü Ronald Reagan‘ın (henüz başkan değilken) “sosyal sağlık sistemi aleyhinde doldurduğu bir propaganda plağı”dır.

Film hakkında notlar


  • Film tüm zamanların en çok hasılat yapan 3. belgesel filmidir.[4] Birincisi de yine bir Moore filmi olan Fahrenheit 9/11‘dır. Moore’un “Bowling for Columbine” filmi de aynı listede 5. sırada bulunmaktadır.

Kaynaklar 

  1. ^ http://www.imdb.com/title/tt0386032/releaseinfo Türkçe isim için referans
  2. ^ http://www.commondreams.org/headlines04/1222-04.htm
  3. ^ http://en.wikipedia.org/wiki/Michael_Moore#cite_ref-23
  4. ^ http://www.boxofficemojo.com/genres/chart/?id=documentary.htm
filminin DVD kapağı
Yönetmen Michael Moore
Yapımcı Michael Moore
Senarist Michael Moore
Müzik Erin O’Hara
Oyuncular Michael Moore
Görüntü yönetmeni Andrew Black
Yapım yılı, ülkesi 2007 , Amerika Birleşik Devletleri ABD
Süre 123 dakika
Dil İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Rusça
Tür Belgesel
Cins Sinema filmi
Bütçe $9 Milyon
Hasılat $35 Milyon
Gösterim tarihi 19 Mayıs 2007Cannes Film Festivali
7 Mart 2008Türkiye
Renk Renkli
Diğer adlar Hasta (Türkiye)
Yapım şirketi Dog Eat Dog Films
The Weinstein Company
Önceki film Fahrenheit 9/11 (2004)
Devam filmi Captain Mike Across America (2007)
Resmî websitesi
allmovie sayfası
IMDb profili

Facebook Yorumları

yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>