ABD savaş gemisi İstanbul Boğazı'ndan Karadeniz'e geçti

abd-istanbul-gemi

Karadeniz’de Ukrayna krizi nedeniyle sıcak günler yaşanırken, ABD Donanması’na ait savaş gemisi ’USS Truxtun’, İstanbul Boğazı’ndan geçti. ABD destroyerinin Boğaz’dan geçişi sırasında, gemideki askerlerin silah başında olması dikkat çekti.

DHA’nın haberine göre, ABD’nin güdümlü füze destroyeri “USS Truxtun” saat 15.30 sıralarında İstanbul Boğazı’na girdi. Gemiye sahil güvenliğe ait bir bot da eşlik etti.

Daha sonra Karadeniz’e giren geminin İstanbul Boğazı’ndan geçişi sırasında ön ve arka bölümde askerlerin silah başında olduğu görüldü.

ABD Donanması’ndan yapılan açıklamada, geminin Karadeniz’de Bulgar ve Rumen donanma güçleriyle tatbikat yapacağı belirtildi. ABD Donanması, söz konusu tatbikatın, Ukrayna’daki krizden çok önce planlandığını bildirdi.

Ukrayna’da yaşanan gelişmeler üzerine Rusya’nın Kırım’a asker çıkarmasının ardından; son günlerde iki Rus, bir de Ukrayna savaş gemisi Boğazlar’dan geçmişti.

 

Facebook Yorumları

yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>